AD7918BRU
| Part Number | AD7918BRU |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC ADC 10BIT 8CH 1MSPS 20-TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | AD7908,18,28 Datasheet20-TSSOP Pkg Drawing |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.25 V |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 1M |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 10 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 10 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 SAR 20-TSSOP |
| Data Interface | SPI, DSP |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Part Number | AD7918 |
| Architecture | SAR |
Operation Guide
We can supply AD7918BRU, use the request quote form to request AD7918BRU pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7918BRU.The price and lead time for AD7918BRU depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7918BRU.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7918BRU
- AD7918BRU data sheet
- AD7918BRU datasheet
- AD7918BRU pdf datasheet
- Download AD7918BRU datasheet
- AD7918BRU image
- AD7918BRU part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7918BRU
- AD AD7918BRU
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7918BRU
- Analog Devices Inc. AD7918BRU
- Analog Devices, Inc. AD7918BRU


