LT3081EFE#PBF
| Part Number | LT3081EFE#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 1.5A 16TSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | LT3081 DatasheetMac OS X ShortcutsLTspice FlyerLTspice IV Getting Started Guide |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 1.5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0V |
| Voltage - Output (Max) | 34.5V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP-EP |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| PSRR | 90dB ~ 20dB (120Hz ~ 1MHz) |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 0 V ~ 34.5 V 1.5A 16-TSSOP-EP |
| Current - Supply (Max) | 5mA |
| Current - Quiescent (Iq) | 50µA |
| Current - Output | 1.5A |
| Control Features | Current Limit |
| Base Part Number | LT3081 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LT3081EFE#PBF, use the request quote form to request LT3081EFE#PBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT3081EFE#PBF.The price and lead time for LT3081EFE#PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LT3081EFE#PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) LT3081EFE#PBF
- LT3081EFE#PBF data sheet
- LT3081EFE#PBF datasheet
- LT3081EFE#PBF pdf datasheet
- Download LT3081EFE#PBF datasheet
- LT3081EFE#PBF image
- LT3081EFE#PBF part
- ADI (Analog Devices, Inc.) LT3081EFE#PBF
- AD LT3081EFE#PBF
- ADI (Analog Devices, Inc.) LT3081EFE#PBF
- Analog Devices Inc. LT3081EFE#PBF
- Analog Devices, Inc. LT3081EFE#PBF


