M74VHC1GT50DFT1G
| Part Number | M74VHC1GT50DFT1G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC BUFFER NON-INVERT 5.5V SC88A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | M74, MC74VHC1GT50 |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | SC-88A (SC-70-5/SOT-353) |
| Series | 74VHC |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 |
| Output Type | 3-State |
| Other Names | M74VHC1GT50DFT1GOSCT |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | - |
| Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 1 Element 1 Bit per Element 3-State Output SC-88A (SC-70-5/SOT-353) |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Base Part Number | 74VHC1GT50 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply M74VHC1GT50DFT1G, use the request quote form to request M74VHC1GT50DFT1G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number M74VHC1GT50DFT1G.The price and lead time for M74VHC1GT50DFT1G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# M74VHC1GT50DFT1G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
- M74VHC1GT50DFT1G data sheet
- M74VHC1GT50DFT1G datasheet
- M74VHC1GT50DFT1G pdf datasheet
- Download M74VHC1GT50DFT1G datasheet
- M74VHC1GT50DFT1G image
- M74VHC1GT50DFT1G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
- ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
- Aptina / ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor M74VHC1GT50DFT1G
