MC14024BDR2G
Buy with confidence from Brilltron.com
MC14024BDR2G is warrantied and traceable.| Part Number | MC14024BDR2G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COUNTER RIPPLE 7STAGE 14SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC14024B |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Trigger Type | Positive, Negative |
| Timing | - |
| Supplier Device Package | 14-SOIC |
| Series | 4000B |
| Reset | Asynchronous |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MC14024BDR2G-ND MC14024BDR2GOSTR |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Bits per Element | 7 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
| Logic Type | Binary Counter |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Direction | Up |
| Detailed Description | Counter IC Binary Counter 1 Element 7 Bit Positive, Negative 14-SOIC |
| Count Rate | 12MHz |
| Base Part Number | 4024 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC14024BDR2G, use the request quote form to request MC14024BDR2G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14024BDR2G.The price and lead time for MC14024BDR2G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14024BDR2G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BDR2G
- MC14024BDR2G data sheet
- MC14024BDR2G datasheet
- MC14024BDR2G pdf datasheet
- Download MC14024BDR2G datasheet
- MC14024BDR2G image
- MC14024BDR2G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BDR2G
- ON Semiconductor MC14024BDR2G
- Aptina / ON Semiconductor MC14024BDR2G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BDR2G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BDR2G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14024BDR2G

