MC14551BDG
Buy with confidence from Brilltron.com
MC14551BDG is warrantied and traceable.| Part Number | MC14551BDG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MC14551B |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3 V ~ 18 V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Switch Time (Ton, Toff) (Max) | - |
| Switch Circuit | SPDT |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MC14551BDGOS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TA) |
| On-State Resistance (Max) | 280 Ohm |
| Number of Circuits | 4 |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | 4 Circuit IC Switch 2:1 280 Ohm 16-SOIC |
| Current - Leakage (IS(off)) (Max) | 100nA |
| Crosstalk | - |
| Charge Injection | - |
| Channel-to-Channel Matching (ΔRon) | 10 Ohm |
| Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) | 5pF |
| Base Part Number | MC14551B |
| -3db Bandwidth | 17MHz |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MC14551BDG, use the request quote form to request MC14551BDG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MC14551BDG.The price and lead time for MC14551BDG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MC14551BDG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14551BDG
- MC14551BDG data sheet
- MC14551BDG datasheet
- MC14551BDG pdf datasheet
- Download MC14551BDG datasheet
- MC14551BDG image
- MC14551BDG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor MC14551BDG
- ON Semiconductor MC14551BDG
- Aptina / ON Semiconductor MC14551BDG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor MC14551BDG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor MC14551BDG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor MC14551BDG

