NCP1124AP100G
| Part Number | NCP1124AP100G |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC OFFLINE SWITCH 100KHZ 7DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | NCP1124/26/29 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.5 V ~ 35 V |
| Voltage - Start Up | 17V |
| Voltage - Breakdown | 650V |
| Topology | Flyback |
| Supplier Device Package | 7-PDIP |
| Series | - |
| Power (Watts) | 27W |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads |
| Output Isolation | Isolated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit |
| Duty Cycle | 80% |
| Detailed Description | Converter Offline Flyback Topology 100kHz 7-PDIP |
| Control Features | - |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply NCP1124AP100G, use the request quote form to request NCP1124AP100G pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP1124AP100G.The price and lead time for NCP1124AP100G depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP1124AP100G.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP1124AP100G
- NCP1124AP100G data sheet
- NCP1124AP100G datasheet
- NCP1124AP100G pdf datasheet
- Download NCP1124AP100G datasheet
- NCP1124AP100G image
- NCP1124AP100G part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP1124AP100G
- ON Semiconductor NCP1124AP100G
- Aptina / ON Semiconductor NCP1124AP100G
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor NCP1124AP100G
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor NCP1124AP100G
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor NCP1124AP100G
