NCP114AMX075TCG
Buy with confidence from Brilltron.com
NCP114AMX075TCG is warrantied and traceable.| Part Number | NCP114AMX075TCG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG LINEAR 0.75V 300MA 4UDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | NCP114 |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.75V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Supplier Device Package | 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 4-UDFN Exposed Pad |
| PSRR | 75dB (1kHz) |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 5 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 0.75V 300mA 4-UDFN (1.0x1.0) |
| Current - Quiescent (Iq) | 95µA |
| Current - Output | 300mA |
| Control Features | Enable |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply NCP114AMX075TCG, use the request quote form to request NCP114AMX075TCG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number NCP114AMX075TCG.The price and lead time for NCP114AMX075TCG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# NCP114AMX075TCG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
- NCP114AMX075TCG data sheet
- NCP114AMX075TCG datasheet
- NCP114AMX075TCG pdf datasheet
- Download NCP114AMX075TCG datasheet
- NCP114AMX075TCG image
- NCP114AMX075TCG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
- ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
- Aptina / ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor NCP114AMX075TCG
