AON2400
| Part Number | AON2400 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N CH 8V 8A DFN 2X2B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 750mV @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±5V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | 6-DFN-EP (2x2) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 11 mOhm @ 8A, 2.5V |
| Power Dissipation (Max) | 2.8W (Ta) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad |
| Other Names | 785-1422-1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1645pF @ 4V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 16nC @ 4.5V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.2V, 2.5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 8V |
| Detailed Description | N-Channel 8V 8A (Ta) 2.8W (Ta) Surface Mount 6-DFN-EP (2x2) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Ta) |
Operation Guide
We can supply AON2400, use the request quote form to request AON2400 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AON2400.The price and lead time for AON2400 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AON2400.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2400
- AON2400 data sheet
- AON2400 datasheet
- AON2400 pdf datasheet
- Download AON2400 datasheet
- AON2400 image
- AON2400 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2400
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2400
- Alpha & Omega Semiconductor AON2400
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AON2400
