AON2406
| Part Number | AON2406 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N-CH 20V 8A 6LDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | DFN2x2B-6L Pkg DrawingAON2406 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±8V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | 6-DFN-EP (2x2) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12.5 mOhm @ 8A, 4.5V |
| Power Dissipation (Max) | 2.8W (Ta) |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad |
| Other Names | 785-1491-1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1140pF @ 10V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 18nC @ 4.5V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.5V, 4.5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Detailed Description | N-Channel 20V 8A (Ta) 2.8W (Ta) Surface Mount 6-DFN-EP (2x2) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Ta) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AON2406, use the request quote form to request AON2406 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AON2406.The price and lead time for AON2406 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AON2406.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2406
- AON2406 data sheet
- AON2406 datasheet
- AON2406 pdf datasheet
- Download AON2406 datasheet
- AON2406 image
- AON2406 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2406
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2406
- Alpha & Omega Semiconductor AON2406
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AON2406
