AON2410
| Part Number | AON2410 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET N CH 30V 8A DFN 2x2B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AON2410DFN2x2B-6L Pkg Drawing |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±12V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | 6-DFN-EP (2x2) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 21 mOhm @ 8A, 4.5V |
| Power Dissipation (Max) | 2.8W (Ta) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 6-UDFN Exposed Pad |
| Other Names | 785-1396-2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 813pF @ 15V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 12nC @ 4.5V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 2.5V, 4.5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Detailed Description | N-Channel 30V 8A (Ta) 2.8W (Ta) Surface Mount 6-DFN-EP (2x2) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Ta) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AON2410, use the request quote form to request AON2410 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AON2410.The price and lead time for AON2410 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AON2410.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2410
- AON2410 data sheet
- AON2410 datasheet
- AON2410 pdf datasheet
- Download AON2410 datasheet
- AON2410 image
- AON2410 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2410
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2410
- Alpha & Omega Semiconductor AON2410
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AON2410
