AON2411
| Part Number | AON2411 |
|---|---|
| Manufacturer | Alpha and Omega Semiconductor, Inc. |
| Description | MOSFET P-CH 12V 20A 8DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AON2411 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 900mV @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±8V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | 8-DFN (2x2) |
| Series | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 8 mOhm @ 12A, 4.5V |
| Power Dissipation (Max) | 5W (Ta) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-PowerWDFN |
| Other Names | 785-1664-2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2180pF @ 6V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 30nC @ 4.5V |
| FET Type | P-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.8V, 4.5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 12V |
| Detailed Description | P-Channel 12V 20A (Ta) 5W (Ta) Surface Mount 8-DFN (2x2) |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Ta) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AON2411, use the request quote form to request AON2411 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AON2411.The price and lead time for AON2411 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AON2411.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2411
- AON2411 data sheet
- AON2411 datasheet
- AON2411 pdf datasheet
- Download AON2411 datasheet
- AON2411 image
- AON2411 part
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2411
- Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AON2411
- Alpha & Omega Semiconductor AON2411
- Alpha & Omega Semiconductor Inc. AON2411
