BCR162E6327HTSA1
Buy with confidence from Brilltron.com
BCR162E6327HTSA1 is warrantied and traceable.| Part Number | BCR162E6327HTSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | International Rectifier (Infineon Technologies) |
| Description | TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BCR162 |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 500µA, 10mA |
| Transistor Type | PNP - Pre-Biased |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Series | - |
| Resistor - Emitter Base (R2) | 4.7 kOhms |
| Resistor - Base (R1) | 4.7 kOhms |
| Power - Max | 200mW |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Other Names | BCR 162 E6327 BCR 162 E6327-ND BCR162E6327HTSA1TR BCR162E6327HTSA1TR-NDTR-ND BCR162E6327XT SP000010785 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Transition | 200MHz |
| Detailed Description | Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) PNP - Pre-Biased 50V 100mA 200MHz 200mW Surface Mount SOT-23-3 |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 5mA, 5V |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Base Part Number | BCR162 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BCR162E6327HTSA1, use the request quote form to request BCR162E6327HTSA1 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCR162E6327HTSA1.The price and lead time for BCR162E6327HTSA1 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCR162E6327HTSA1.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- International Rectifier (Infineon Technologies) BCR162E6327HTSA1
- BCR162E6327HTSA1 data sheet
- BCR162E6327HTSA1 datasheet
- BCR162E6327HTSA1 pdf datasheet
- Download BCR162E6327HTSA1 datasheet
- BCR162E6327HTSA1 image
- BCR162E6327HTSA1 part
- International Rectifier (Infineon Technologies) BCR162E6327HTSA1
- International Rectifier BCR162E6327HTSA1
- Infineon Technologies BCR162E6327HTSA1
- International Rectifier (Infineon Technologies) BCR162E6327HTSA1
- IR (Infineon Technologies) BCR162E6327HTSA1


