BQ24109RHLR
Buy with confidence from Brilltron.com
BQ24109RHLR is warrantied and traceable.| Part Number | BQ24109RHLR |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC BATT CHARGER LI-ION 20QFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply (Max) | 16V |
| Supplier Device Package | 20-VQFN (3.5x4.5) |
| Series | bqSWITCHER™ |
| Programmable Features | Current, Timer |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 20-VFQFN Exposed Pad |
| Other Names | 296-22956-2 BQ24109RHLRG4 BQ24109RHLRG4-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Cells | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Interface | - |
| Fault Protection | Over Temperature, Over Voltage |
| Detailed Description | Charger IC Lithium Ion/Polymer 20-VQFN (3.5x4.5) |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Charge Current - Max | 2A |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Battery Chemistry | Lithium Ion/Polymer |
| Base Part Number | BQ24109 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BQ24109RHLR, use the request quote form to request BQ24109RHLR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BQ24109RHLR.The price and lead time for BQ24109RHLR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BQ24109RHLR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- BQ24109RHLR
- BQ24109RHLR data sheet
- BQ24109RHLR datasheet
- BQ24109RHLR pdf datasheet
- Download BQ24109RHLR datasheet
- BQ24109RHLR image
- BQ24109RHLR part

