LM4041CEM3-ADJ
Buy with confidence from Brilltron.com
LM4041CEM3-ADJ is warrantied and traceable.| Part Number | LM4041CEM3-ADJ |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Max) | 1.233V |
| Voltage - Input | - |
| Voltage - Breakdown | SOT-23-3 |
| Thickness (Max) | 100ppm/°C |
| Taper | Shunt |
| Series | - |
| RoHS Status | Tape & Reel (TR) |
| Regulator Topology | 12mA |
| Polarization | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Phases | 68µA |
| Other Names | LM4041CEM3-ADJTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Noise - 10Hz to 10kHz | - |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 10V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Part Number | LM4041CEM3-ADJ |
| Expanded Description | Shunt Voltage Reference IC 10V ±0.5% 12mA SOT-23-3 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | ±0.5% |
| Description | IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 |
| Current - Supply | - |
| Current - Cathode | 20µVrms |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LM4041CEM3-ADJ, use the request quote form to request LM4041CEM3-ADJ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4041CEM3-ADJ.The price and lead time for LM4041CEM3-ADJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4041CEM3-ADJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- LM4041CEM3-ADJ
- LM4041CEM3-ADJ data sheet
- LM4041CEM3-ADJ datasheet
- LM4041CEM3-ADJ pdf datasheet
- Download LM4041CEM3-ADJ datasheet
- LM4041CEM3-ADJ image
- LM4041CEM3-ADJ part

