LMC6462AIM
Buy with confidence from Brilltron.com
LMC6462AIM is warrantied and traceable.| Part Number | LMC6462AIM |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC OPAMP GP 50KHZ RRO 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 15.5 V, ±1.5 V ~ 7.75 V |
| Voltage - Input Offset | 250µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Slew Rate | 0.028 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Other Names | 296-37734-5 LMC6462AIM-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Circuits | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Gain Bandwidth Product | 50kHz |
| Detailed Description | General Purpose Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-SOIC |
| Current - Supply | 50µA |
| Current - Output / Channel | 75mA |
| Current - Input Bias | 0.15pA |
| Base Part Number | LMC6462 |
| Amplifier Type | General Purpose |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LMC6462AIM, use the request quote form to request LMC6462AIM pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LMC6462AIM.The price and lead time for LMC6462AIM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LMC6462AIM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- LMC6462AIM
- LMC6462AIM data sheet
- LMC6462AIM datasheet
- LMC6462AIM pdf datasheet
- Download LMC6462AIM datasheet
- LMC6462AIM image
- LMC6462AIM part

