TPS54355PWPG4
Buy with confidence from Brilltron.com
TPS54355PWPG4 is warrantied and traceable.| Part Number | TPS54355PWPG4 |
|---|---|
| Manufacturer | |
| Description | IC REG BCK 2.5V 3A SYNC 16HTSSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Input (Max) | 20V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |
| Series | SWIFT™ |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 250kHz, 500kHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.5V 1 Output 3A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 3A |
| Base Part Number | TPS54355 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply TPS54355PWPG4, use the request quote form to request TPS54355PWPG4 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TPS54355PWPG4.The price and lead time for TPS54355PWPG4 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TPS54355PWPG4.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- TPS54355PWPG4
- TPS54355PWPG4 data sheet
- TPS54355PWPG4 datasheet
- TPS54355PWPG4 pdf datasheet
- Download TPS54355PWPG4 datasheet
- TPS54355PWPG4 image
- TPS54355PWPG4 part

