MAX16070ETL+T
Buy with confidence from Brilltron.com
MAX16070ETL+T is warrantied and traceable.| Part Number | MAX16070ETL+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Description | IC SYSTEM MANAGER 12CH 40-TQFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MAX160(70, 71)Part Numbering System |
| Voltage - Supply | 2.8 V ~ 14 V |
| Voltage - Input | - |
| Supplier Device Package | 40-TQFN-EP (6x6) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Power Supply Controller Power Supply Monitor 40-TQFN-EP (6x6) |
| Current - Supply | 4.5mA |
| Base Part Number | MAX16070 |
| Applications | Power Supply Monitor |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MAX16070ETL+T, use the request quote form to request MAX16070ETL+T pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MAX16070ETL+T.The price and lead time for MAX16070ETL+T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MAX16070ETL+T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Maxim Integrated MAX16070ETL+T
- MAX16070ETL+T data sheet
- MAX16070ETL+T datasheet
- MAX16070ETL+T pdf datasheet
- Download MAX16070ETL+T datasheet
- MAX16070ETL+T image
- MAX16070ETL+T part
- Maxim Integrated MAX16070ETL+T


