MIC2012BM-TR
| Part Number | MIC2012BM-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC USB PWR CTRLR DUAL 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC2012/MIC2072 |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Standards | - |
| Series | - |
| Protocol | USB |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MIC2012BM TR MIC2012BM TR-ND MIC2012BMTR MIC2012BMTR-ND |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Interface | USB |
| Function | Controller |
| Detailed Description | USB Controller USB Interface 8-SOIC |
| Current - Supply | 16µA |
| Base Part Number | MIC2012 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2012BM-TR, use the request quote form to request MIC2012BM-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2012BM-TR.The price and lead time for MIC2012BM-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2012BM-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2012BM-TR
- MIC2012BM-TR data sheet
- MIC2012BM-TR datasheet
- MIC2012BM-TR pdf datasheet
- Download MIC2012BM-TR datasheet
- MIC2012BM-TR image
- MIC2012BM-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC2012BM-TR
- Microchip Technology MIC2012BM-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2012BM-TR

