MIC2086-KBQS
| Part Number | MIC2086-KBQS |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC CTRLR HOW SWAP SGL 20-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC2085,86 |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 16.5 V |
| Type | Hot Swap Controller |
| Supplier Device Package | 20-QSOP |
| Series | - |
| Programmable Features | Current Limit, Fault Timeout, Slew Rate |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Internal Switch(s) | No |
| Features | Auto Retry, OVP |
| Feature Pins | CFILTER, COMP+, COMP-, COMPOUT, CPOR, CRWBR, DIS, /FAULT, FB, ON, OV, /POR, PWRGD, REF |
| Detailed Description | Hot Swap Controller 1 Channel InfiniBand™ 20-QSOP |
| Current - Supply | 1.6mA |
| Current - Output (Max) | - |
| Base Part Number | MIC2086 |
| Applications | InfiniBand™ |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC2086-KBQS, use the request quote form to request MIC2086-KBQS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC2086-KBQS.The price and lead time for MIC2086-KBQS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC2086-KBQS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC2086-KBQS
- MIC2086-KBQS data sheet
- MIC2086-KBQS datasheet
- MIC2086-KBQS pdf datasheet
- Download MIC2086-KBQS datasheet
- MIC2086-KBQS image
- MIC2086-KBQS part
- Micrel / Microchip Technology MIC2086-KBQS
- Microchip Technology MIC2086-KBQS
- Roving Networks / Microchip Technology MIC2086-KBQS

