MIC37102BR
| Part Number | MIC37102BR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 1A SPAK-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC37100, MIC37101, MIC37102 |
| Voltage Dropout (Max) | 0.5V @ 1A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 6V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | S-PAK-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | SPak-5 (5 leads + Tab) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 6 V 1A S-PAK-5 |
| Current - Output | 1A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37102 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37102BR, use the request quote form to request MIC37102BR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37102BR.The price and lead time for MIC37102BR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37102BR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37102BR
- MIC37102BR data sheet
- MIC37102BR datasheet
- MIC37102BR pdf datasheet
- Download MIC37102BR datasheet
- MIC37102BR image
- MIC37102BR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37102BR
- Microchip Technology MIC37102BR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37102BR

