MIC37252BU TR
| Part Number | MIC37252BU TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LIN POS ADJ 2.5A TO263-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MIC37252 |
| Voltage Dropout (Max) | 1V @ 2.5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | TO-263-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | MIC37252BU TR-ND MIC37252BUTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 2.5A TO-263-5 |
| Current - Output | 2.5A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37252 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37252BU TR, use the request quote form to request MIC37252BU TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37252BU TR.The price and lead time for MIC37252BU TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37252BU TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37252BU TR
- MIC37252BU TR data sheet
- MIC37252BU TR datasheet
- MIC37252BU TR pdf datasheet
- Download MIC37252BU TR datasheet
- MIC37252BU TR image
- MIC37252BU TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37252BU TR
- Microchip Technology MIC37252BU TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37252BU TR


