MIC37302WR-TR
| Part Number | MIC37302WR-TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC REG LINEAR POS ADJ 3A SPAK-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MIC37300-03 |
| Voltage Dropout (Max) | - |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.24V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Supplier Device Package | S-PAK-5 |
| Series | - |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
| Packaging | Original-Reel® |
| Package / Case | SPak-5 (5 leads + Tab) |
| PSRR | - |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | 576-1167-6 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.24 V ~ 5.5 V 3A S-PAK-5 |
| Current - Output | 3A |
| Control Features | Enable |
| Base Part Number | MIC37302 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MIC37302WR-TR, use the request quote form to request MIC37302WR-TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MIC37302WR-TR.The price and lead time for MIC37302WR-TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MIC37302WR-TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MIC37302WR-TR
- MIC37302WR-TR data sheet
- MIC37302WR-TR datasheet
- MIC37302WR-TR pdf datasheet
- Download MIC37302WR-TR datasheet
- MIC37302WR-TR image
- MIC37302WR-TR part
- Micrel / Microchip Technology MIC37302WR-TR
- Microchip Technology MIC37302WR-TR
- Roving Networks / Microchip Technology MIC37302WR-TR


