MICRF103BM TR
| Part Number | MICRF103BM TR |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC TRANSMITTER ASK UHF 8-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MICRF103 |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.5 V |
| Series | - |
| Power - Output | -3dBm |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | MICRF103BM TR-ND MICRF103BMTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency | 800MHz ~ 1GHz |
| Features | - |
| Detailed Description | RF Transmitter ASK, OOK 800MHz ~ 1GHz -3dBm 115 kbps PCB, Surface Mount Antenna 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Data Rate (Max) | 115 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting | 19mA |
| Applications | RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF103BM TR, use the request quote form to request MICRF103BM TR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF103BM TR.The price and lead time for MICRF103BM TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF103BM TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF103BM TR
- MICRF103BM TR data sheet
- MICRF103BM TR datasheet
- MICRF103BM TR pdf datasheet
- Download MICRF103BM TR datasheet
- MICRF103BM TR image
- MICRF103BM TR part
- Micrel / Microchip Technology MICRF103BM TR
- Microchip Technology MICRF103BM TR
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF103BM TR


