MICRF211AYQS
| Part Number | MICRF211AYQS |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC RX 3V 380-450 MHZ 16-QSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MICRF211 Datasheet |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 3.6 V |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Series | - |
| Sensitivity | -110dBm |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Other Names | 576-1964-5 MICRF211AYQS-ND |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol | ASK, OOK |
| Memory Size | - |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency | 380MHz ~ 450MHz |
| Features | No IF Filter Required |
| Detailed Description | - RF Receiver ASK, OOK 380MHz ~ 450MHz -110dBm 10 kbps PCB, Surface Mount 16-QSOP |
| Data Rate (Max) | 10 kbps |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Current - Receiving | 6mA |
| Applications | ISM, Garage Door Openers, RKE |
| Antenna Connector | PCB, Surface Mount |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MICRF211AYQS, use the request quote form to request MICRF211AYQS pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MICRF211AYQS.The price and lead time for MICRF211AYQS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MICRF211AYQS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology MICRF211AYQS
- MICRF211AYQS data sheet
- MICRF211AYQS datasheet
- MICRF211AYQS pdf datasheet
- Download MICRF211AYQS datasheet
- MICRF211AYQS image
- MICRF211AYQS part
- Micrel / Microchip Technology MICRF211AYQS
- Microchip Technology MICRF211AYQS
- Roving Networks / Microchip Technology MICRF211AYQS


