PIC16CE623-20/P
Buy with confidence from Brilltron.com
PIC16CE623-20/P is warrantied and traceable.| Part Number | PIC16CE623-20/P |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC MCU 8BIT 896B OTP 18DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | Tips N Tricks GuidePIC16CE62xMPLAB® ICE2000 Spec |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3 V ~ 5.5 V |
| Supplier Device Package | 18-PDIP |
| Speed | 20MHz |
| Series | PIC® 16C |
| RAM Size | 96 x 8 |
| Program Memory Type | OTP |
| Program Memory Size | 896B (512 x 14) |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, WDT |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 18-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Oscillator Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Number of I/O | 13 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| EEPROM Size | 128 x 8 |
| Detailed Description | PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 896B (512 x 14) OTP 18-PDIP |
| Data Converters | - |
| Core Size | 8-Bit |
| Core Processor | PIC |
| Connectivity | - |
| Base Part Number | PIC16CE623 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply PIC16CE623-20/P, use the request quote form to request PIC16CE623-20/P pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number PIC16CE623-20/P.The price and lead time for PIC16CE623-20/P depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# PIC16CE623-20/P.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Micrel / Microchip Technology PIC16CE623-20/P
- PIC16CE623-20/P data sheet
- PIC16CE623-20/P datasheet
- PIC16CE623-20/P pdf datasheet
- Download PIC16CE623-20/P datasheet
- PIC16CE623-20/P image
- PIC16CE623-20/P part
- Micrel / Microchip Technology PIC16CE623-20/P
- Microchip Technology PIC16CE623-20/P
- Roving Networks / Microchip Technology PIC16CE623-20/P

