1N4742AUR
| Part Number | 1N4742AUR |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE ZENER 12V 1W DO213AB |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N4728UR-1N4764AUR |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 12V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | DO-213AB |
| Series | - |
| Power - Max | 1W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | DO-213AB, MELF |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 9 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 12V 1W ±5% Surface Mount DO-213AB |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 9.1V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 1N4742AUR, use the request quote form to request 1N4742AUR pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N4742AUR.The price and lead time for 1N4742AUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1N4742AUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi 1N4742AUR
- 1N4742AUR data sheet
- 1N4742AUR datasheet
- 1N4742AUR pdf datasheet
- Download 1N4742AUR datasheet
- 1N4742AUR image
- 1N4742AUR part
- Microsemi 1N4742AUR
- Microsemi Analog Mixed Signal Group 1N4742AUR
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] 1N4742AUR
- Microsemi Consumer Medical Product Group 1N4742AUR
- Microsemi HI-REL [MIL] 1N4742AUR
- Microsemi Power Management Group 1N4742AUR
- Microsemi Power Products Group 1N4742AUR
- Microsemi SoC 1N4742AUR
- Microsemi Commercial Components Group 1N4742AUR
- Microsemi Corporation 1N4742AUR
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. 1N4742AUR


