JAN1N4954US
| Part Number | JAN1N4954US |
|---|---|
| Manufacturer | Microsemi |
| Description | DIODE ZENER 6.8V 5W D5B |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | 1N49xxUS, 59xxUS, 66xxUS |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 6.8V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.5V @ 1A |
| Tolerance | ±5% |
| Supplier Device Package | D-5B |
| Series | Military, MIL-PRF-19500/356 |
| Power - Max | 5W |
| Packaging | Bulk |
| Package / Case | E-MELF |
| Other Names | 1086-2013 1086-2013-MIL |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 1 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 6.8V 5W ±5% Surface Mount D-5B |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 150µA @ 5.2V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply JAN1N4954US, use the request quote form to request JAN1N4954US pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number JAN1N4954US.The price and lead time for JAN1N4954US depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# JAN1N4954US.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Microsemi JAN1N4954US
- JAN1N4954US data sheet
- JAN1N4954US datasheet
- JAN1N4954US pdf datasheet
- Download JAN1N4954US datasheet
- JAN1N4954US image
- JAN1N4954US part
- Microsemi JAN1N4954US
- Microsemi Analog Mixed Signal Group JAN1N4954US
- Microsemi Analog Mixed Signal Group [MIL] JAN1N4954US
- Microsemi Consumer Medical Product Group JAN1N4954US
- Microsemi HI-REL [MIL] JAN1N4954US
- Microsemi Power Management Group JAN1N4954US
- Microsemi Power Products Group JAN1N4954US
- Microsemi SoC JAN1N4954US
- Microsemi Commercial Components Group JAN1N4954US
- Microsemi Corporation JAN1N4954US
- Microsemi Solutions Sdn Bhd. JAN1N4954US

