MCIMX7D2DVM12SC
| Part Number | MCIMX7D2DVM12SC |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | I.MX 7D 1.2 GHZ 19X19 MAPBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | |
| Datasheets | IMX 7DUAL Appl Processor Reference ManualMCIMX7D2D DatasheetIMX7Dual, 7Solo Hardware Development GuideIMX 7Solo, IMX 7Dual Fact Sheet |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| USB | USB 2.0 + PHY (1), USB 2.0 OTG + PHY (2) |
| Supplier Device Package | 541-MAPBGA (19x19) |
| Speed | 1.2GHz |
| Series | i.MX7D |
| Security Features | A-HAB, ARM TZ, CAAM, CSU, SJC, SNVS |
| SATA | - |
| RAM Controllers | LPDDR2, LPDDR3, DDR3, DDR3L |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 541-LFBGA |
| Other Names | 568-13376 935338716557 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 85°C (TJ) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (2) |
| Display & Interface Controllers | Keypad, LCD, MIPI |
| Detailed Description | ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 Microprocessor IC i.MX7D 2 Core, 32-Bit 1.2GHz 541-MAPBGA (19x19) |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7, ARM® Cortex®-M4 |
| Co-Processors/DSP | Multimedia; NEON™ MPE |
| Additional Interfaces | AC'97, CAN, eCSPI, I²C, I²S, MMC/SD/SDIO, PCIe, QSPI, SAI, UART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MCIMX7D2DVM12SC, use the request quote form to request MCIMX7D2DVM12SC pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MCIMX7D2DVM12SC.The price and lead time for MCIMX7D2DVM12SC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MCIMX7D2DVM12SC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MCIMX7D2DVM12SC
- MCIMX7D2DVM12SC data sheet
- MCIMX7D2DVM12SC datasheet
- MCIMX7D2DVM12SC pdf datasheet
- Download MCIMX7D2DVM12SC datasheet
- MCIMX7D2DVM12SC image
- MCIMX7D2DVM12SC part
- NXP Semiconductors / Freescale MCIMX7D2DVM12SC
- NXP Semiconductors MCIMX7D2DVM12SC
- Freescale MCIMX7D2DVM12SC
- Freescale Semiconductor - NXP MCIMX7D2DVM12SC
- NXP USA Inc. MCIMX7D2DVM12SC
