MPC8241TZQ166D
| Part Number | MPC8241TZQ166D |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC82XX 166MHZ 357BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MPC8241 Fact SheetMPC8241TxxYYYx Hardware SpecMPC8241 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| USB | - |
| Supplier Device Package | 357-PBGA (25x25) |
| Speed | 166MHz |
| Series | MPC82xx |
| Security Features | - |
| SATA | - |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 357-BBGA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | - |
| Display & Interface Controllers | - |
| Detailed Description | PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 166MHz 357-PBGA (25x25) |
| Core Processor | PowerPC 603e |
| Co-Processors/DSP | - |
| Base Part Number | MPC8241 |
| Additional Interfaces | I²C, I²O, PCI, UART |
Operation Guide
We can supply MPC8241TZQ166D, use the request quote form to request MPC8241TZQ166D pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8241TZQ166D.The price and lead time for MPC8241TZQ166D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC8241TZQ166D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8241TZQ166D
- MPC8241TZQ166D data sheet
- MPC8241TZQ166D datasheet
- MPC8241TZQ166D pdf datasheet
- Download MPC8241TZQ166D datasheet
- MPC8241TZQ166D image
- MPC8241TZQ166D part
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8241TZQ166D
- NXP Semiconductors MPC8241TZQ166D
- Freescale MPC8241TZQ166D
- Freescale Semiconductor - NXP MPC8241TZQ166D
- NXP USA Inc. MPC8241TZQ166D
