MPC8245LZU266D
| Part Number | MPC8245LZU266D |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC82XX 266MHZ 352TBGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | MPC8245 |
| Voltage - I/O | 3.3V |
| USB | - |
| Supplier Device Package | 352-TBGA (35x35) |
| Speed | 266MHz |
| Series | MPC82xx |
| Security Features | - |
| SATA | - |
| RAM Controllers | SDRAM |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 352-LBGA |
| Other Names | 935324089557 |
| Operating Temperature | 0°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | - |
| Display & Interface Controllers | - |
| Detailed Description | PowerPC 603e Microprocessor IC MPC82xx 1 Core, 32-Bit 266MHz 352-TBGA (35x35) |
| Core Processor | PowerPC 603e |
| Co-Processors/DSP | - |
| Base Part Number | MPC8245 |
| Additional Interfaces | I²C, I²O, PCI, UART |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply MPC8245LZU266D, use the request quote form to request MPC8245LZU266D pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8245LZU266D.The price and lead time for MPC8245LZU266D depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC8245LZU266D.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8245LZU266D
- MPC8245LZU266D data sheet
- MPC8245LZU266D datasheet
- MPC8245LZU266D pdf datasheet
- Download MPC8245LZU266D datasheet
- MPC8245LZU266D image
- MPC8245LZU266D part
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8245LZU266D
- NXP Semiconductors MPC8245LZU266D
- Freescale MPC8245LZU266D
- Freescale Semiconductor - NXP MPC8245LZU266D
- NXP USA Inc. MPC8245LZU266D
