MPC8572CLVTAULE
Buy with confidence from Brilltron.com
MPC8572CLVTAULE is warrantied and traceable.| Part Number | MPC8572CLVTAULE |
|---|---|
| Manufacturer | NXP Semiconductors / Freescale |
| Description | IC MPU MPC85XX 1.333GHZ 1023BGA |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | MPIC Double Interrupt ErrataTBI Link Status ErrataMPC8572E Hardware Spec |
| Voltage - I/O | 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V |
| USB | - |
| Supplier Device Package | 1023-FCPBGA (33x33) |
| Speed | 1.333GHz |
| Series | MPC85xx |
| Security Features | - |
| SATA | - |
| RAM Controllers | DDR2, DDR3 |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 1023-BFBGA, FCBGA |
| Other Names | 935323109557 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core, 32-Bit |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Graphics Acceleration | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (4) |
| Display & Interface Controllers | - |
| Detailed Description | PowerPC e500 Microprocessor IC MPC85xx 2 Core, 32-Bit 1.333GHz 1023-FCPBGA (33x33) |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Co-Processors/DSP | Signal Processing; SPE |
| Base Part Number | MPC8572 |
| Additional Interfaces | DUART, HSSI, I²C, RapidIO |
Operation Guide
We can supply MPC8572CLVTAULE, use the request quote form to request MPC8572CLVTAULE pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number MPC8572CLVTAULE.The price and lead time for MPC8572CLVTAULE depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# MPC8572CLVTAULE.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8572CLVTAULE
- MPC8572CLVTAULE data sheet
- MPC8572CLVTAULE datasheet
- MPC8572CLVTAULE pdf datasheet
- Download MPC8572CLVTAULE datasheet
- MPC8572CLVTAULE image
- MPC8572CLVTAULE part
- NXP Semiconductors / Freescale MPC8572CLVTAULE
- NXP Semiconductors MPC8572CLVTAULE
- Freescale MPC8572CLVTAULE
- Freescale Semiconductor - NXP MPC8572CLVTAULE
- NXP USA Inc. MPC8572CLVTAULE
