BZT52-C16J
| Part Number | BZT52-C16J |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Description | DIODE ZENER 16.2V 350MW SOD123 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BZT52 Series |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 16.2V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900mV @ 10mA |
| Tolerance | ±5.6% |
| Supplier Device Package | SOD-123 |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Power - Max | 350mW |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Package / Case | SOD-123 |
| Other Names | 1727-7750-1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Impedance (Max) (Zzt) | 20 Ohms |
| Detailed Description | Zener Diode 16.2V 350mW ±5.6% Surface Mount SOD-123 |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50nA @ 11.2V |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BZT52-C16J, use the request quote form to request BZT52-C16J pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BZT52-C16J.The price and lead time for BZT52-C16J depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BZT52-C16J.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Nexperia BZT52-C16J
- BZT52-C16J data sheet
- BZT52-C16J datasheet
- BZT52-C16J pdf datasheet
- Download BZT52-C16J datasheet
- BZT52-C16J image
- BZT52-C16J part
- Nexperia BZT52-C16J
- Nexperia USA Inc. BZT52-C16J


