BCR16FM-14LB#BG0
Buy with confidence from Brilltron.com
BCR16FM-14LB#BG0 is warrantied and traceable.| Part Number | BCR16FM-14LB#BG0 |
|---|---|
| Manufacturer | Renesas Electronics America |
| Description | TRIAC - 700V/16A, TO-220FP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BCR16FM-14LB |
| Voltage - Off State | 800V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Triac Type | Standard |
| Supplier Device Package | TO-220FPA |
| Series | - |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | TRIAC Standard 800V 16A Through Hole TO-220FPA |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 16A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 160A @ 50Hz |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 30mA |
| Configuration | Single |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BCR16FM-14LB#BG0, use the request quote form to request BCR16FM-14LB#BG0 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BCR16FM-14LB#BG0.The price and lead time for BCR16FM-14LB#BG0 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BCR16FM-14LB#BG0.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- Renesas Electronics America BCR16FM-14LB#BG0
- BCR16FM-14LB#BG0 data sheet
- BCR16FM-14LB#BG0 datasheet
- BCR16FM-14LB#BG0 pdf datasheet
- Download BCR16FM-14LB#BG0 datasheet
- BCR16FM-14LB#BG0 image
- BCR16FM-14LB#BG0 part
- Renesas Electronics America BCR16FM-14LB#BG0
- Renesas Technology Corp BCR16FM-14LB#BG0
- Renesas BCR16FM-14LB#BG0


