BTA204X-600C,127
| Part Number | BTA204X-600C,127 |
|---|---|
| Manufacturer | WeEn Semiconductors Co., Ltd |
| Description | TRIAC 600V 4A TO220-3 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | BTA204X-600C |
| Voltage - Off State | 600V |
| Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) | 1.5V |
| Triac Type | Standard |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Other Names | 1740-1309 568-3704 568-3704-5 568-3704-5-ND 568-3704-ND 934055303127 BTA204X-600C |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | TRIAC Standard 600V 4A Through Hole TO-220F |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 4A |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 25A, 27A |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 20mA |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 35mA |
| Configuration | Single |
| Base Part Number | BTA204 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply BTA204X-600C,127, use the request quote form to request BTA204X-600C,127 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number BTA204X-600C,127.The price and lead time for BTA204X-600C,127 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# BTA204X-600C,127.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA204X-600C,127
- BTA204X-600C,127 data sheet
- BTA204X-600C,127 datasheet
- BTA204X-600C,127 pdf datasheet
- Download BTA204X-600C,127 datasheet
- BTA204X-600C,127 image
- BTA204X-600C,127 part
- WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA204X-600C,127
- WeEn Semiconductors BTA204X-600C,127
- WeEn Semiconductors Co., Ltd BTA204X-600C,127
