AD7542JPZ
| Part Number | AD7542JPZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC DAC 12BIT MULT CMOS 20-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AD7542 |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
| Settling Time | 2µs |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±1 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | Yes |
| Detailed Description | 12 Bit Digital to Analog Converter 1 20-PLCC (9x9) |
| Data Interface | Parallel |
| Base Part Number | AD7542 |
| Architecture | R-2R |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AD7542JPZ, use the request quote form to request AD7542JPZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7542JPZ.The price and lead time for AD7542JPZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7542JPZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7542JPZ
- AD7542JPZ data sheet
- AD7542JPZ datasheet
- AD7542JPZ pdf datasheet
- Download AD7542JPZ datasheet
- AD7542JPZ image
- AD7542JPZ part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7542JPZ
- AD AD7542JPZ
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7542JPZ
- Analog Devices Inc. AD7542JPZ
- Analog Devices, Inc. AD7542JPZ


