AD7547KNZ
Buy with confidence from Brilltron.com
AD7547KNZ is warrantied and traceable.| Part Number | AD7547KNZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC DAC 12BIT DUAL LC2MOS 24-DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AD7547 |
| Voltage - Supply, Digital | 10.8 V ~ 16.5 V |
| Voltage - Supply, Analog | 10.8 V ~ 16.5 V |
| Supplier Device Package | 24-PDIP |
| Settling Time | 1.5µs |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-PDIP |
| Data Interface | Parallel |
| Base Part Number | AD7547 |
| Architecture | R-2R |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AD7547KNZ, use the request quote form to request AD7547KNZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7547KNZ.The price and lead time for AD7547KNZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7547KNZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7547KNZ
- AD7547KNZ data sheet
- AD7547KNZ datasheet
- AD7547KNZ pdf datasheet
- Download AD7547KNZ datasheet
- AD7547KNZ image
- AD7547KNZ part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7547KNZ
- AD AD7547KNZ
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7547KNZ
- Analog Devices Inc. AD7547KNZ
- Analog Devices, Inc. AD7547KNZ

