AD7828LP
| Part Number | AD7828LP |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC ADC 8BIT 8CH HS 28-PLCC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Datasheets | AD7824,28 |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 50k |
| Reference Type | External |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 28-LCC (J-Lead) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 8 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 1 Flash 28-PLCC (11.51x11.51) |
| Data Interface | Parallel |
| Configuration | MUX-S/H-ADC |
| Base Part Number | AD7828 |
| Architecture | Flash |
Operation Guide
We can supply AD7828LP, use the request quote form to request AD7828LP pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7828LP.The price and lead time for AD7828LP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7828LP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7828LP
- AD7828LP data sheet
- AD7828LP datasheet
- AD7828LP pdf datasheet
- Download AD7828LP datasheet
- AD7828LP image
- AD7828LP part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7828LP
- AD AD7828LP
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7828LP
- Analog Devices Inc. AD7828LP
- Analog Devices, Inc. AD7828LP


