AD7847BRZ
Buy with confidence from Brilltron.com
AD7847BRZ is warrantied and traceable.| Part Number | AD7847BRZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC DAC 12BIT DUAL MULT 24-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AD7837,47 |
| Voltage - Supply, Digital | - |
| Voltage - Supply, Analog | ±14.25 V ~ 15.75 V |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Settling Time | 5µs |
| Series | - |
| Reference Type | External |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Number of Bits | 12 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | No |
| Detailed Description | 12 Bit Digital to Analog Converter 2 24-SOIC |
| Data Interface | Parallel |
| Base Part Number | AD7847 |
| Architecture | R-2R |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AD7847BRZ, use the request quote form to request AD7847BRZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD7847BRZ.The price and lead time for AD7847BRZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD7847BRZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7847BRZ
- AD7847BRZ data sheet
- AD7847BRZ datasheet
- AD7847BRZ pdf datasheet
- Download AD7847BRZ datasheet
- AD7847BRZ image
- AD7847BRZ part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7847BRZ
- AD AD7847BRZ
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD7847BRZ
- Analog Devices Inc. AD7847BRZ
- Analog Devices, Inc. AD7847BRZ


