AD9461BSVZ
| Part Number | AD9461BSVZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC ADC 16BIT 130MSPS 100-TQFP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AD9461 |
| Voltage - Supply, Digital | 3 V ~ 3.6 V |
| Voltage - Supply, Analog | 3.3V, 5V |
| Supplier Device Package | 100-TQFP-EP (14x14) |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 130M |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Packaging | Tray |
| Package / Case | 100-TQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Differential |
| Features | - |
| Detailed Description | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 Pipelined 100-TQFP-EP (14x14) |
| Data Interface | LVDS - Parallel, Parallel |
| Configuration | S/H-ADC |
| Base Part Number | AD9461 |
| Architecture | Pipelined |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AD9461BSVZ, use the request quote form to request AD9461BSVZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD9461BSVZ.The price and lead time for AD9461BSVZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD9461BSVZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD9461BSVZ
- AD9461BSVZ data sheet
- AD9461BSVZ datasheet
- AD9461BSVZ pdf datasheet
- Download AD9461BSVZ datasheet
- AD9461BSVZ image
- AD9461BSVZ part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD9461BSVZ
- AD AD9461BSVZ
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD9461BSVZ
- Analog Devices Inc. AD9461BSVZ
- Analog Devices, Inc. AD9461BSVZ


