AD977AANZ
Buy with confidence from Brilltron.com
AD977AANZ is warrantied and traceable.| Part Number | AD977AANZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC ADC 16BIT 200KSPS 20DIP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | AD977(A) |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Series | - |
| Sampling Rate (Per Second) | 200k |
| Reference Type | External, Internal |
| Ratio - S/H:ADC | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Type | Single Ended |
| Features | - |
| Detailed Description | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-PDIP |
| Data Interface | SPI |
| Configuration | ADC |
| Base Part Number | AD977 |
| Architecture | SAR |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply AD977AANZ, use the request quote form to request AD977AANZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number AD977AANZ.The price and lead time for AD977AANZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# AD977AANZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD977AANZ
- AD977AANZ data sheet
- AD977AANZ datasheet
- AD977AANZ pdf datasheet
- Download AD977AANZ datasheet
- AD977AANZ image
- AD977AANZ part
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD977AANZ
- AD AD977AANZ
- ADI (Analog Devices, Inc.) AD977AANZ
- Analog Devices Inc. AD977AANZ
- Analog Devices, Inc. AD977AANZ


