ADA4940-1ARZ
| Part Number | ADA4940-1ARZ |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC OPAMP DIFF 260MHZ 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | ADA4940-1,-2 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3 V ~ 6 V |
| Voltage - Input Offset | 60µV |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Slew Rate | 95 V/µs |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Differential |
| Other Names | ADA49401ARZ |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Circuits | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description | Differential Amplifier 1 Circuit Differential 8-SOIC |
| Current - Supply | 1.25mA |
| Current - Output / Channel | 46mA |
| Current - Input Bias | 1.1µA |
| Base Part Number | ADA4940 |
| Amplifier Type | Differential |
| -3db Bandwidth | 260MHz |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply ADA4940-1ARZ, use the request quote form to request ADA4940-1ARZ pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number ADA4940-1ARZ.The price and lead time for ADA4940-1ARZ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# ADA4940-1ARZ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) ADA4940-1ARZ
- ADA4940-1ARZ data sheet
- ADA4940-1ARZ datasheet
- ADA4940-1ARZ pdf datasheet
- Download ADA4940-1ARZ datasheet
- ADA4940-1ARZ image
- ADA4940-1ARZ part
- ADI (Analog Devices, Inc.) ADA4940-1ARZ
- AD ADA4940-1ARZ
- ADI (Analog Devices, Inc.) ADA4940-1ARZ
- Analog Devices Inc. ADA4940-1ARZ
- Analog Devices, Inc. ADA4940-1ARZ

