LT3480HMSE#PBF
| Part Number | LT3480HMSE#PBF |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | Mac OS X ShortcutsLTspice FlyerLTspice IV Getting Started GuideLTpowerCAD II User GuideLTpowerCAD II Quick Start GuideLT3480 Datasheet |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.79V |
| Voltage - Output (Max) | 20V |
| Voltage - Input (Min) | 3.6V |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 10-MSOP-EP |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | LT3480HMSEPBF |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 200kHz ~ 2.4MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.79V 1 Output 2A 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Current - Output | 2A |
| Base Part Number | LT3480 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LT3480HMSE#PBF, use the request quote form to request LT3480HMSE#PBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LT3480HMSE#PBF.The price and lead time for LT3480HMSE#PBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LT3480HMSE#PBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) LT3480HMSE#PBF
- LT3480HMSE#PBF data sheet
- LT3480HMSE#PBF datasheet
- LT3480HMSE#PBF pdf datasheet
- Download LT3480HMSE#PBF datasheet
- LT3480HMSE#PBF image
- LT3480HMSE#PBF part
- ADI (Analog Devices, Inc.) LT3480HMSE#PBF
- AD LT3480HMSE#PBF
- ADI (Analog Devices, Inc.) LT3480HMSE#PBF
- Analog Devices Inc. LT3480HMSE#PBF
- Analog Devices, Inc. LT3480HMSE#PBF


