LTC1629EG-6#TRPBF
Buy with confidence from Brilltron.com
LTC1629EG-6#TRPBF is warrantied and traceable.| Part Number | LTC1629EG-6#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC REG CTRLR BUCK 28SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | LTC1629-6 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4 V ~ 36 V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Series | PolyPhase® |
| Serial Interfaces | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Output Phases | 2 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 220kHz |
| Duty Cycle (Max) | 99.5% |
| Detailed Description | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 28-SSOP |
| Control Features | Enable, Phase Control, Power Good, Soft Start |
| Clock Sync | No |
| Base Part Number | LTC1629 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LTC1629EG-6#TRPBF, use the request quote form to request LTC1629EG-6#TRPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTC1629EG-6#TRPBF.The price and lead time for LTC1629EG-6#TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTC1629EG-6#TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC1629EG-6#TRPBF
- LTC1629EG-6#TRPBF data sheet
- LTC1629EG-6#TRPBF datasheet
- LTC1629EG-6#TRPBF pdf datasheet
- Download LTC1629EG-6#TRPBF datasheet
- LTC1629EG-6#TRPBF image
- LTC1629EG-6#TRPBF part
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC1629EG-6#TRPBF
- AD LTC1629EG-6#TRPBF
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC1629EG-6#TRPBF
- Analog Devices Inc. LTC1629EG-6#TRPBF
- Analog Devices, Inc. LTC1629EG-6#TRPBF


