LTC3400BES6#TRPBF
| Part Number | LTC3400BES6#TRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC REG BOOST ADJ 0.6A TSOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | LTC3400/B |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Voltage - Input (Min) | 0.5V |
| Voltage - Input (Max) | 6V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 1.2MHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 600mA (Switch) SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Current - Output | 600mA (Switch) |
| Base Part Number | LTC3400 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LTC3400BES6#TRPBF, use the request quote form to request LTC3400BES6#TRPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTC3400BES6#TRPBF.The price and lead time for LTC3400BES6#TRPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTC3400BES6#TRPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC3400BES6#TRPBF
- LTC3400BES6#TRPBF data sheet
- LTC3400BES6#TRPBF datasheet
- LTC3400BES6#TRPBF pdf datasheet
- Download LTC3400BES6#TRPBF datasheet
- LTC3400BES6#TRPBF image
- LTC3400BES6#TRPBF part
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC3400BES6#TRPBF
- AD LTC3400BES6#TRPBF
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC3400BES6#TRPBF
- Analog Devices Inc. LTC3400BES6#TRPBF
- Analog Devices, Inc. LTC3400BES6#TRPBF


