LTC3406AIS5#TRMPBF
| Part Number | LTC3406AIS5#TRMPBF |
|---|---|
| Manufacturer | ADI (Analog Devices, Inc.) |
| Description | IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC TSOT23 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | LTC3406A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage - Output (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Topology | Buck |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Output Type | Adjustable |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | LTC3406AIS5#TRMPBF-ND LTC3406AIS5#TRMPBFTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Down |
| Frequency - Switching | 1.5MHz |
| Detailed Description | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 600mA SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Current - Output | 600mA |
| Base Part Number | LTC3406 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply LTC3406AIS5#TRMPBF, use the request quote form to request LTC3406AIS5#TRMPBF pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LTC3406AIS5#TRMPBF.The price and lead time for LTC3406AIS5#TRMPBF depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LTC3406AIS5#TRMPBF.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC3406AIS5#TRMPBF
- LTC3406AIS5#TRMPBF data sheet
- LTC3406AIS5#TRMPBF datasheet
- LTC3406AIS5#TRMPBF pdf datasheet
- Download LTC3406AIS5#TRMPBF datasheet
- LTC3406AIS5#TRMPBF image
- LTC3406AIS5#TRMPBF part
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC3406AIS5#TRMPBF
- AD LTC3406AIS5#TRMPBF
- ADI (Analog Devices, Inc.) LTC3406AIS5#TRMPBF
- Analog Devices Inc. LTC3406AIS5#TRMPBF
- Analog Devices, Inc. LTC3406AIS5#TRMPBF


