1N5820RLG
| Part Number | 1N5820RLG |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | DIODE SCHOTTKY 20V 3A DO201AD |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 1N5820-5822 |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 475mV @ 3A |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 20V |
| Supplier Device Package | DO-201AD |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | DO-201AA, DO-27, Axial |
| Other Names | 1N5820RLGOSTR |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Diode Type | Schottky |
| Detailed Description | Diode Schottky 20V 3A Through Hole DO-201AD |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 2mA @ 20V |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Base Part Number | 1N5820 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 1N5820RLG, use the request quote form to request 1N5820RLG pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 1N5820RLG.The price and lead time for 1N5820RLG depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 1N5820RLG.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor 1N5820RLG
- 1N5820RLG data sheet
- 1N5820RLG datasheet
- 1N5820RLG pdf datasheet
- Download 1N5820RLG datasheet
- 1N5820RLG image
- 1N5820RLG part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor 1N5820RLG
- ON Semiconductor 1N5820RLG
- Aptina / ON Semiconductor 1N5820RLG
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor 1N5820RLG
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor 1N5820RLG
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor 1N5820RLG

