74LCX112SJX
| Part Number | 74LCX112SJX |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16SOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74LCX112 |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 3.6 V |
| Type | JK Type |
| Trigger Type | Negative Edge |
| Series | 74LCX |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Output Type | Differential |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 7.5ns @ 3.3V, 50pF |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance | 7pF |
| Function | Set(Preset) and Reset |
| Current - Quiescent (Iq) | 10µA |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Clock Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | 74LCX112 |
Operation Guide
We can supply 74LCX112SJX, use the request quote form to request 74LCX112SJX pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74LCX112SJX.The price and lead time for 74LCX112SJX depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74LCX112SJX.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor 74LCX112SJX
- 74LCX112SJX data sheet
- 74LCX112SJX datasheet
- 74LCX112SJX pdf datasheet
- Download 74LCX112SJX datasheet
- 74LCX112SJX image
- 74LCX112SJX part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor 74LCX112SJX
- ON Semiconductor 74LCX112SJX
- Aptina / ON Semiconductor 74LCX112SJX
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor 74LCX112SJX
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor 74LCX112SJX
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor 74LCX112SJX
