74VHC138M
Buy with confidence from Brilltron.com
74VHC138M is warrantied and traceable.| Part Number | 74VHC138M |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC DECODER/DEMUX 3-TO-8 16-SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | 74VHC138 |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Voltage - Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Series | 74VHC |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Independent Circuits | 1 |
| Detailed Description | Decoder/Demultiplexer 1 x 3:8 16-SOIC |
| Current - Output High, Low | 8mA, 8mA |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Base Part Number | 74VHC138 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply 74VHC138M, use the request quote form to request 74VHC138M pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 74VHC138M.The price and lead time for 74VHC138M depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# 74VHC138M.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor 74VHC138M
- 74VHC138M data sheet
- 74VHC138M datasheet
- 74VHC138M pdf datasheet
- Download 74VHC138M datasheet
- 74VHC138M image
- 74VHC138M part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor 74VHC138M
- ON Semiconductor 74VHC138M
- Aptina / ON Semiconductor 74VHC138M
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor 74VHC138M
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor 74VHC138M
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor 74VHC138M

