FAN4860UC33X
| Part Number | FAN4860UC33X |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC REG BOOST 3.3V 0.65A 6WLCSP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | FAN4860 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Voltage - Input (Max) | 3.2V |
| Topology | Boost |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP |
| Series | TinyBoost® |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | 6-UFBGA, WLCSP |
| Output Type | Fixed |
| Output Configuration | Positive |
| Other Names | FAN4860UC33X-ND FAN4860UC33XTR |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Function | Step-Up |
| Frequency - Switching | 3MHz |
| Detailed Description | Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 650mA (Switch) 6-UFBGA, WLCSP |
| Current - Output | 650mA (Switch) |
| Base Part Number | FAN4860 |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply FAN4860UC33X, use the request quote form to request FAN4860UC33X pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FAN4860UC33X.The price and lead time for FAN4860UC33X depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FAN4860UC33X.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FAN4860UC33X
- FAN4860UC33X data sheet
- FAN4860UC33X datasheet
- FAN4860UC33X pdf datasheet
- Download FAN4860UC33X datasheet
- FAN4860UC33X image
- FAN4860UC33X part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FAN4860UC33X
- ON Semiconductor FAN4860UC33X
- Aptina / ON Semiconductor FAN4860UC33X
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor FAN4860UC33X
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor FAN4860UC33X
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor FAN4860UC33X
