FQPF27N25
| Part Number | FQPF27N25 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 250V 14A TO-220F |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Datasheets | FQPF27N25 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package | TO-220F |
| Series | QFET® |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 110 mOhm @ 7A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 55W (Tc) |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names | FQPF27N25-ND FQPF27N25FS |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2450pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 65nC @ 10V |
| FET Type | N-Channel |
| FET Feature | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250V |
| Detailed Description | N-Channel 250V 14A (Tc) 55W (Tc) Through Hole TO-220F |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A (Tc) |
- Buy Now
Operation Guide
We can supply FQPF27N25, use the request quote form to request FQPF27N25 pirce and lead time.brilltron.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number FQPF27N25.The price and lead time for FQPF27N25 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# FQPF27N25.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Keywords
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQPF27N25
- FQPF27N25 data sheet
- FQPF27N25 datasheet
- FQPF27N25 pdf datasheet
- Download FQPF27N25 datasheet
- FQPF27N25 image
- FQPF27N25 part
- AMI Semiconductor / ON Semiconductor FQPF27N25
- ON Semiconductor FQPF27N25
- Aptina / ON Semiconductor FQPF27N25
- Catalyst Semiconductor / ON Semiconductor FQPF27N25
- PulseCore Semiconductor / ON Semiconductor FQPF27N25
- Sanyo Semiconductor / ON Semiconductor FQPF27N25

